Meggyes-levendulás kakaós csiga

Kakaós csiga

Kakaós csiga nélkül nem nyit ki hazánkban élelmiszerbolt reggelente. Magyarországi népszerűsége vetekszik a franciák bagettjével, a szlovákok knédlijével, az olaszok ciabattájával.

Annyiféleképpen sütik, hogy megérné külön kakaós csiga szakácskönyvet kiadni tiszteletére. Számtalan változata, sütési módja, tésztája létezik, de van egy tulajdonság, amiben a legtöbbjük megegyezik: rosszak. Nem akarok senkit sem bántani, csak a személyes véleményemnek adtam hangot. A hazai állapotokról már egy korábbi cikkemben is keseregtem, most nem akarom túldimenzionálni a problémát, főleg, hogy téged a recept érdekel, nem pedig az okoskodásom.

A kakaós csiga jelen és jövője

Annyit azért még had’ vitatkozzam saját magammal, hogy a helyzet mostanában csöppet sem reménytelen. Van már itthon is jó pár kiváló pékség, ahol remekbe szabott csigákat készítenek. De hozzájuk el kell találni, nem szállítanak a szupermarketekbe, kicsinyke üzemeket működtetnek, napi 120 darabot sütnek.

Őket feltétlenül dicsérjük, de nem szabad túlmisztifikálni a tevékenységüket. Nem lehetetlen vállalkozás megsütni a termékeiket. A kézműves pékségek azért tudnak sikeresek lenni, mert becsületesek. Ha mi is becsületesek vagyunk a konyhában, a végeredmény ugyanaz lesz, mint ezekben a műhelyekben.
Becsületesnek lenni az otthoni pékségünkben annyit jelent: nem sajnálni a minőségi alapanyagoktól a pénzt, és nem sajnálni az időt amit az étel készítésére áldozunk. Továbbá, én a precizitást is idesorolom: azt pl. hogy a 2 gramm só nem egyenlő a késhegynyivel, az előmelegített sütő forró, a hideg vaj pedig tényleg 5 fokos, és így tovább.

Alkotói válság

blogra2Látszik a közelmúltbeli blogos aktivitásomon, hogy alkotói válságomat élem. Hónapokig úgy gondoltam, hogy meg kell őrizni a titkomat, nem szabad kiadnom a legjobb receptjeimet, mert későbbi terveimet ásom alá azzal, ha minden trükkös péksüteményemet, amelyeket olykor fél éves intenzív kísérletezéssel fejlesztettem elfogadható minőségűre, kiszórom a blogra.

Szűklátókörű voltam. A Boldog Briós azért jött létre 2 évvel ezelőtt, hogy a legjobb dolgok recepttára legyen. Ez most jutott el az agyamig. És, hogy ne higgyétek, hogy csak üres szólamokat puffogtatok, máris itt van az egyik legkedvesebb receptem: ez a kakaós csiga meggy és levendula nélkül is az egyszer majd a megnyíló kézműves pékségem slágerterméke kíván lenni.

Kakaós csiga elkészítése

Hozzávalók a 16 db. csigához

  • 3 dkg élesztő
  • 60 dkg BL55 liszt
  • 3,5 dl tej
  • 25 dkg kristálycukor
  • 10 g
  • 25 dkg vaj
  • 2 dkg kukoricaliszt
  • 3 dkg kakaópor
  • 25 dkg meggy
  • 1 kávéskanál levendula virág
  • 5 dkg porcukor szóráshoz (elhagyható)

Praktikák

Levendula és meggy nélkül megkapod a klasszikus leveles, ress csiga alapreceptjét.

Ha gyenge a gyomrod, csökkentsd a vaj mennyiségét 5-7 dkg-al.

Tej helyett használhatsz vizet is.

Zsíros kakaóporral süss!

A szimpla hajtásról vannak fent fázisfotók a croissant receptnél.

Rettenetesen  beáll a tészta a 4. hajtogatáskor. A ruganyossá váló sikérháló miatt iszonyat izomerővel, és ha csak lehet, görgős nyújtófával ess neki a tésztának. Ha sokáig masszírozod, felveszi a liszt a vajat, és megszűnik a tészta levelessége. Határozott mozdulatokkal dolgozz!

A cukorszórással vigyázz, csak díszítő funkciója van, ne édesítsük tovább a tésztát túl sok cukorral.

Elkészítés

  1. Blundel tésztát készítünk.
  2. Szitáljuk tálba a lisztet, és keverjük el a hideg tejben feloldott élesztővel, 5 dkg. cukorral és a sóval.
  3. Gyúrjuk a tésztát egyneművé 7-8 perc alatt.
  4. Nejlonzacskóba zárva pihentessük a hűtőszekrényben 1 órán át, 5 ℃-on.
  5. Lisztezett deszkán nyújtsuk ki téglalap alakúra. A hideg vajat szeleteljük fel 1 cm vastag lapocskákra, és csempézzünk ki vele egy A3-as lapnyi sütőpapír egyik felét. Hajtsuk félbe a papírt, és sodrófával dolgozzuk össze, lapítsuk ki a vajlemezt. A sütőpapírból emeljük át a vékony vajlapot a tésztára. Akkor szabtuk méretre a tésztát és a vajat, ha a vajlap a fele tésztát fedi.
  6. Hajtsuk a tészta szabad részét a vajlapra. Nyomogassuk le körben a tészta széleit, hogy a vaj ne buggyanhasson ki nyújtás közben.
  7. Nyújtsuk a vajbetétes tésztát téglalap alakúra, ujjnyi vastagságúra. Söpörjük le a hajtási felületről a lisztet. Végezzünk el egy szimpla hajtást.
  8. Tegyük vissza a zacskóba, és pihentessük 30 percig a hűtőszekrényben.
  9. Ismételjük meg még háromszor a 7-8. pontban leírtakat.
  10. Az utolsó pihentetés 1 órán át tartson.
  11. Nyújtsuk ki a ruganyos tésztát 40×40 cm-es lappá. Spricceljük be hideg vízzel.
  12. Hintsük be egyenletesen a kukoricaliszt-kakaópor-levendula-20 dkg. kristálycukor keverékével. Szórjuk be magozott, negyedelt meggydarabokkal.
  13. A tészta felénk eső végét hagyjuk 1 cm széles csíkban csupaszon, ide ne kerüljön töltelék.
  14. Ismét spricceljük be a felületet hideg vízzel.
  15. Fentről kezdjük el szorosan tekerni, mint a bejglit. Kétemberes munka. A csupasz vége, mint valami ragasztósáv, rácuppan a hengerre, nem engedi szétnyílni. A hajtáséllel lefelé fordítva pihentessük a hengert 10 percig konyharuha takarása alatt.
  16. Éles késsel szeljük 16 darabra a csigát. Sok cukor ki fog szóródni, igyekezz nem idegeskedni rajta. Jó lesz a palacsintába.
  17. Sütőpapírral bélelt tepsikben ujjnyi távolságra helyezd őket. A tészta kinyílását megelőzendő, fogvájóval tűzd meg a csigavégeket.
  18. Konyharuha alatt keleszd 30-40 percig. Engedd, hogy kicsit szétnyíljanak a tekervények. De ne feledkezz meg róluk! Túlkelesztés esetén borzasztóan élesztős ízű lesz a tészta.
  19. 180 ℃-ra előmelegített sütőben süsd 13 percig, majd az utolsó 2 percben válts fel légkeverésre (ha nincs, nem szóltam).
  20. Azonnal szedd fémrácsra a kisült csigákat, hogy ne tudják visszaszívni a kiizzadt vajat.
  21. Ha kihűlt, jöhet a szórás és a falatozás.

Összegzés

Ha valaki belekóstol a csigádba, csodálni fog érte, hogy nem a jól megszokott, unalomig rágott (de nem kevésbé nagyszerű ) kalácstészta-csigát sütötted neki, hanem a nagy klasszikust, amelynek felmenői közt olyan hírességeket üdvözölhetünk, mint a francia Pain aux raisins vagy a balti fahéjas tekercs.

Üdv a klubban!

A Facebookon is fent vagyok, sőt van ott egy remek Ki Mit Süt csoportunk is. Csatlakozz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:

  1. Kedves Csaba! Köszönjük a receptet és hogy megtisztelsz a bizalmaddal, beavatsz minket a titkaidba. :-) Én nagyon kíváncsi fajta vagyok! Remélem tudok még meg tőled titkokat. :-D

  2. Kedves Csaba! Bámulatos precíz és igényes vagy! Nagyon tetszik, amit csinálsz! Annyira jók és kifinomultak a receptjeid, hogy biztos nagy keletje lesz a kézműves pékséged termékeinek! Én szurkolok Neked!

  3. Új érdeklődő vagyok itt, de igen szimpatikus a cikkek írója, szemlélete. Sok sikert kívánok neki, és mindnyájatoknak akik elkészítitek ezeket a csodákat! Baráti üdvözlettel Árpi papi

  4. Nagyon köszönöm, hogy megosztottad ezt a receptet (is!)! Imádom a kakaós csigát, és ennek a receptnek is neki fogok veselkedni (a diós töltött kalács, a kuglóf és a croissant után)! Azért is vagyok nagyon hálás mert amit a te receptjeid alapján sütök az mindig sikerül. Köszi, hogy te közkinccsé teszed őket! :)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük